Nieszkodliwy gaz do gaszenia pożarów – ARGON

Składnik powietrza, gaz obojętny, wykorzystywany powszechnie podczas opracowywania instalacji przeciwpożarowych gazowych – ARGON, to znakomite narzędzie do walki z ogniem w budynkach. Gaz pod postacią argonu bardzo często występuje w mieszankach z azotem i dwutlenkiem węgla. Tego typu mieszanki, jak również sam argon http://dekk.pl/dlaczego-gazy-obojetne-sa-najbezpieczniejsze-dla-ludzi.html jest świetnym rozwiązaniem do tworzenia zabezpieczeń serwerowni, muzeów, bibliotek, archiwów, danych, dokumentacji. Wszelakich rzeczy, miejsc, które nie mogą zniknąć, zniszczyć się, ponieważ ich utrata może być decydująca o losie danego przedsiębiorstwa, urzędu, placówki, instytucji.

 

W nowoczesnym budownictwie tego typu systemy przeciwpożarowe to podstawa. Tym bardziej, że przygotowanie serwerowni wymaga dużego wkładu finansowego, nie tylko w sprzęty, ale również przygotowanie odpowiednio podłóg z materiałów niepalnych, ścian, jak również dodatkowych zabezpieczeń lokali użytkowych przed kradzieżą oraz pożarem. Inwestor zdaje sobie sprawę, jak istotne są zabezpieczenia w budynkach, gdzie znajduje się bardzo często drogi sprzęt elektryczny oraz elektroniczny.

 

Systemy gaśnicze a ARGON

W systemach gaśniczych mamy systemy składające się z kilku bardzo ważnych elementów. Mamy przede wszystkim centralę, jaka steruje zainstalowanym poza chronionym pomieszczeniem sprzętem inertyzującym, w którym mamy sprężarkę powietrza oraz generator np. gazu obojętnego, w tym argonu. Następnie w pomieszczeniu, które ma być na bieżąco chronione przed pożarem i jego rozprzestrzenieniem odnajdziemy tak zwaną wczesną detekcję dymu. Czyli rozlokowane czujniki CO2 oraz rurociąg zasysający. W momencie powstania zagrożenia wpuszczany jest do pomieszczenia gaz w formie argonu i poprzez wypełnienie nim wnętrza eliminowany jest pożar. ARGON to gaz neutralny, jaki występuje w składzie powietrza, jest jednak od niego cięższy i dzięki temu może pełnić dobrze swoją funkcję gaśniczą. Nie uszkadzając przy tym sprzętów, mienia znajdującego się w pomieszczeniu. Co więcej gaz nie osadza się na powierzchniach, nie brudzi podłóg, sprzętów, ścian, nawet podczas długiego gaszenia pożaru.

 

Systemy przeciwpożarowe wykorzystywane na rynku

Systemy przeciwpożarowe montowane są w wielu miejscach. Przede wszystkim w miejscach publicznych, w tym w szkołach, poradniach, szpitalach, bibliotekach, muzeach, teatrach, jak również w firmach, lokalach usługowych, w przedsiębiorstwach zajmujących się dostawą Internetu itd. Nowoczesne systemy gaśnicze są w stanie uchronić najbardziej narażone miejsca na wybuch pożaru, zaalarmować o istniejącym zagrożeniu nawet, jeśli ogień jest dopiero w zalążku, a to dzięki bardzo wyczulonym czujnikom montowanym w pomieszczeniach, w tym w serwerowniach, jakie wymagają szczególnej opieki, ponieważ są bardzo kosztowną inwestycją i zawierają bardzo cenne dane.