Dach pokryty trawą – czy to możliwe?

Dach pokryty trawą prezentuje się pięknie – nic zatem dziwnego, że i tobie się marzy. Jest dobra wiadomość – technologia, która pozwala mieć ogród na dachu, w ostatnich latach znacząco się rozwinęła. Na rynku pojawiły się znacznie lżejsze niż dotychczas materiały, dzięki czemu dach pokryty trawą http://gcl.com.pl/zinco-zielone-dachy/zinco-zielone-dachy/ można mieć już na niemal każdej konstrukcji – na altanie, wiacie, garażu czy nawet śmietniku.

Okazuje się, że gdy marzy ci się dach pokryty trawą na altanie czy podobnym jej lekkim pawilonie w ogrodzie, warstwa, dzięki której rośliny mogą na dachu wegetować nie musi być wcale już taka gruba jak wcześniej – wystarczy maksymalnie 15 centymetrów. Zatem po podliczeniu okazuje się, że 1 metr kwadratowy może ważyć już od 25 kg do maksymalnie 150 kg. Oznacza to, że dach pokryty trawą wymaga wzmocnienia konstrukcji zaledwie o 1/3. Tego rodzaju dach pokryty trawą możesz wykonać dla siebie zarówno na zadaszeniu płaskim, jak i skośnym – do 35% spadku. To nic trudnego, ale trzeba przestrzegać kilku zasad.

WARSTWA IZOLACYJNA

Dach pokryty trawą musi być oddzielony – mieć barierę dla wody i korzeni. Zatem jego przygotowanie powinno się zaczynać od specjalnej warstwy izolacyjnej – może to być papa termozgrzewalna, folia dachowa lub membrana EPDM. Jeśli twój dach pokryty trawą jest płaski, możesz wykonać specjalną próbę, tzn. zalać go wodą po zatkaniu wszystkich odpływów i odczekać 24 godziny.

Oprócz izolacji przeciwwodnej, dach pokryty trawą musi mieć również barierę dla korzeni – będzie to folia PVC lub specjalna włóknina, której gęstość jest większa niż 300g/m2. Jeśli o to na nie zadbasz na dach, twój dach pokryty trawą w niedalekiej przyszłości zacznie przeciekać, gdyż uszkodzą go korzenie posadzonych na nim roślin.

DRENAŻ PODŁOŻA

Gdy planujesz dach pokryty trawą, bardzo ważne jest także to, by nie doprowadzić do zalegania na nim wody. Dlatego tak istotne jest prawidłowe wykonanie warstwy drenażowej, która będzie odprowadzała nadmiar wody w czasie intensywnych opadów. Dach pokryty trawą powinien mieć warstwę drenażową wykonaną ze specjalnych płyt polietylenowych, utwardzonego styropianu lub specjalistycznych mat syntetycznych. Niektórzy wykorzystują w tym celu również folie kubełkowe lub żwir płukany (ten jest jednak cięższy).

W przypadku dachów stosunkowo płaskich, tzn. do 7% spadku, dach pokryty trawą może mieć wykonany drenaż z podłoża w dużej ilości składającego się z części mineralnych, tj. keramzytu, drobnego żwiru czy grysu kamiennego. W przypadku dachów całkowicie płaskich istotne jest również to, by wykonać dodatkową warstwę chroniącą sam drenaż przed zamuleniem i zapchaniem. Będzie ona przepuszczała wodę, ale zatrzyma cząsteczki ziemi. To specjalistyczny filtr wykonany z włóknin prasowanych o odpowiedniej gramaturze.